Smíšené pocity po porodu

Může se stát, že u vás ihned po porodu nenaskočila ta mateřská láska, o které se všude v médiích mluví. Nebojte, zažívat několik dní po porodu smíšené pocity není známkou toho, že jste špatná matka a žena. Dokonce je to velmi častý až fyziologický stav, který zažije skoro každá žena po porodu.

Znáte pojem “baby blues“?

Jedná se o normální fyziologický stav duše, kdy maminky po porodu prožívají nejrůznější pocity – radost, lásku, strach, vztek, obavy, nadšení… Pocity se střídají, pláče se, prožívá se neskutečné nadšení, a i tento stav nás může zaskočit. Nejsme totiž často schopné popsat, proč pláčeme, proč máme strach, proč se najednou tak moc radujeme. Nebo se může stát, že nás rozpláče a rozněžní pohled na malou ponožku na šňůře nebo obyčejná písnička z rádia, která nás dříve nechávala chladnými. Ale také se může objevovat stesk a smutek po dřívějším způsobu života, stesk po svém těle před otěhotněním, vztek na plačící dítě, a to i přes to, že máme děťátko dlouho a velmi chtěné. Tento stav je také znám jako poporodní blues nebo poporodní splín.

Je to normální stav, který po porodu zažije až 70 - 80 % žen. Nastupuje nejčastěji pár dní po porodu a v naprosté většině případů do 14 dní odezní. Největší roli v rozvoji těchto nepříjemných pocitů po porodu hrají hormony, ale také vyčerpání z porodu nebo dopad nové životní situace, kdy si naplno uvědomujeme, že je tu s námi nový člen rodiny.

Jaké mohou být symptomy „baby blues“?

Baby blues má svá pravidla a svůj konec. O baby blues, tedy normální stav, se jedná pokud:

  • se pocity rychle střídají – obrovská radost, štěstí, láska se střídá v hodinách se strachem, úzkostí a smutkem. Pocity se mění ve vlnách, nečekaně a často bez jakéhokoliv spouštěče
  • nastoupí krátce po porodu (maximálně do 6-7 dnů)
  • silné negativní emoce postupně vymizí do 14 dnů

Pravděpodobně se nejedná o „baby blues“, ale o například o poporodní depresi nebo úzkost, pokud:

  • Potíže nemizí, ale naopak se zhoršují
  • Smutek, úzkost a vůbec nepříjemné pocity se nestřídají alespoň ob den s příjemnými pocity
  • Pokud potíže pokračují déle než 14 dní v kuse

Co baby blues způsobuje?

Baby blues je způsobeno náhlými hormonální změnami, které probíhají ve vašem těle po porodu. Po porodu nastává velký pokles hladin estrogenů a progesteronu, naopak rostou hladiny oxytocinu a prolaktinu. Tyto rychlé a masivní změny mohou také, obzvláště u žen citlivých na kolísání hladin pohlavních hormonů, vyvolat změny v jejich emocích a náladě.

V riziku rozvoje silnějšího baby blues po porodu jsou tak ženy, které znají kolísání emocí a nálad v rámci menstruačního cyklu

Jak můžete s baby blues už nyní bojovat?

  • Promluvte si s někým, komu důvěřujete, o svých pocitech, např. s partnerem, rodinným příslušníkem, blízkým kamarádem
  • Vyzkoušejte jógu, techniky mindfulness, meditaci a relaxační cvičení
  • Jezte pravidelně a zdravě
  • Vyhněte se alkoholu, cigaretám. Mohou špatné pocity ještě zhoršit a ublížit vašemu děťátku
  • Co nejvíc omezte množství kofeinu. Můžete po něm být ještě úzkostnější a také může působit na miminko skrze mateřské mléko
  • Další informace, jak o sebe pečovat, naleznete na webu Opatruj.se
  • Zkuste pracovat s naší aplikací Kogito

Léčba „baby blues“

Baby blues v naprosté většině případů odezní samy do několika dnů, maximálně dvou týdnů po porodu. Psychoterapeutická nebo psychiatrická léčba tak není potřeba.

Autoři:

Mgr. Renata Banášová

MUDr. Antonín Šebela, Ph.D.

Anonym říká:

Nechápala jsem, že je to moje dítě. Myslela jsem že si pro ni někdo přijde a odnese ji. Myslela jsem si že jsem byla jen na nějaké operaci a dítě mám omylem. Necítila jsem vůbec žádnou mateřskou lásku. Později během prvních týdnů po porodu to byla úzkost že zase bude brečet vztek že mě nenechá vyspat. Odpoledne už jsem brečela a volala manželovi ať přijde domů z práce a konečně mě jí zbaví. Toužila jsem po životě před dítětem aby bylo vše jako dřív myslela jsem že můj život skončil že už mě nic dobrého nečeká.

Paní Magda říká:

Nevěděla jsem nic o poporodním splínu.. Třetí den po porodu to začalo a bylo to TAK těžké! Bylo tady to moje úžasné miminečko, ale můj svět byl úplně černý. Svírala mě nepochopitelná úzkost a beznaděj, často jsem propadala v pláč.. a litovala své dítě, co to má za matku.

Anonym říká:

Po návratu z porodnice jsem měla pochybnosti o tom, že jsem dobrá matka a že dokážu miminko zvládnout a dát mu vše potřebné k jeho rozvoji a štěstí, po několika dnech to však samo odeznělo.

Anonym říká:

Prvních 10 dní po porodu jsem byla jsem velmi ubrečená přesto že jsem k tomu neměla očividný důvod. Náhle mě přepadaly pocity smutku beznaděje přesto že porod proběhl naprosto podle očekávání máme zdravé děťátko a i já byla po fyzické stránce vpořádku

Anonym říká:

Po porodu mě trápila plačtivost a nedůvěra v sebe samu. Výčitky že mi nejde kojení, že nedokážu nakrmit vlastní dítě, že nevím proč miminko pláče, když je syté a vyspalé u matky. Měla jsem strach, že zůstanu v péči o dítě sama že mě opusti manžel, že po týdnu jeho dovolené, kdy s námi byl doma to sama s miminkem nezvladnu. Postupem času jsem ale vše zvládla.

JK říká:

Nejtěžší bylo přijmout fakt, že jsem najednou zavřená mezi čtyřmi stěnami s malým cizincem a můj do té doby společenský život je fuč. Můj neúspěch byl asi ten, že jsem nedovedla říct o pomoc dřív a první tři měsíce svého dítěte mám komplet vymazané. Zabrat mi dalo vyhrabat se z poporodní deprese a úzkosti mě děsí někdy ještě teď. Můj syn je ale dokonalý. <3

Anonym říká:

Po porodu mi neustále chodily zprávy, jak musím být šťastná a jak si určitě užívám miminko. Já byla fyzicky i psychicky na dně, žádnou radost jsem necítila a byla jsem přesvědčená, že jsem ta nejhorší osoba na světě. Dcerku jsem začala opravdu milovat a užívat si ji až tak po 3 měsících.

Paní Lenka říká:

Pro mě bylo nejhorší totální vyčerpání po druhém porodu. Dostavilo se potom i spoustu jiných - hlavně fyzických potíží a výsledkem byla diagnóza poporodní deprese. Antidepresiva beru již přes rok a brzy budu vysazovat úplně. Konečně můžu zase normálně žít.

Paní Kristýna říká:

Čekala jsem, že mateřská láska je automatická a pocítím ji hned po tom, co dcerku budu držet v náručí a velice mě vyděsilo, když jsem po porodu byla úplně prázdná. Do toho od začátku problém s kojením a pocit hrozného selhání, když jsem malé dala umělé mléko. Vše se srovnalo po pár týdnech, ale bylo to mé nejtěžší období, po psychické stránce jsem si sáhla na dno a opravdu se nenáviděla.

Paní Petra říká:

Šestinedělí bylo nejtemnější období mého života. Období plné vyčerpanosti, pochybností a pláče. Chyběl mi spánek a můj starý život. Chtěla jsem utéct někam hodně daleko. Bylo těžké zvyknout si na to být matkou a přijmout svůj nový život. Nejtěžší bylo zbavit se předsudků, jak by to mělo být a není (absence zamilovanosti a pocitu štěstí hned na začátku). Skrz tyto zkušenosti jsem pochopila, jak moc jsme my ženy vnitřně silné.

Nabízíme další témata, která by vás mohla zajímat. Kam dále pokračovat?