Je důležité umět naslouchat a také si navzájem pomáhat Pro ženy

Cílem těchto stránek není vás vystrašit, ale upozornit na to, že stejně jako se mohou přihodit různé obtíže v těhotenství nebo potíže s kojením či s hojením porodních poranění, tak i duše žen v těhotenství a po porodu může prožívat po porodu nějaké větší či menší těžkosti. Chceme mluvit narovinu, abyste nebyly překvapeny, abyste věděly, co se může stát, a abyste se případně nebály si říct o pomoc, když už potíže nebudete zvládat samy.

Duše mámy je velice důležitou, ne-li klíčovou součástí vytváření vztahu s dítětem. Ze všech stran slyšíme věty jako např. – “dítě cítí, jestli je máma v pohodě”, “když bude v pohodě máma, bude i dítě”… Není to jen věta, pouto mámy a dítěte je velice těsné a křehké, a ne vždy je snadné zachovat si chladnou hlavu a “být v pohodě”, snadno se maminky dostanou do začarovaného kruhu.

Vztah mámy a dítěte probíhá propojením psychiky a fyzična – nosíme dítě ve svém těle, což je přímo propojeno s emocemi. Přestože je porod fyzickou záležitostí, žádný se neobejde bez emočního zážitku. Při kojení/krmení nedostává dítě jen potravu a živiny, ale také pocit bezpečí a sytí si tuto základní potřebu. Fyzický kontakt – nošení, laskání, hlazení není jen o kontaktu, ale také o pocitu, že je dítě milováno, a dává miminku sílu a prostor se vyvíjet.

Pokud tedy žena “není v pohodě” dlouhodobě a nenačerpá síly být s miminkem fyzicky i psychicky, tak pak postupně strádá i miminko. Je třeba plačtivé nebo nechce papat, a to pak ubírá síly i mamince.

První krok k systematické péči o duševní pohodu začíná zde Nebuďte jednou z nich

Bez vaší podpory by to nešlo. Děkujeme.

Mateřství je krásné,
ale přináší i těžké chvíle.